Lena Ignestam: Havet, mitt hav

Stadshusgalleriet
7 dec–25 jan

En utställning om havet och människans relation med havet.

Havets skönhet, skörhet och kraft. Havets betydelse för människors och platsers existens. Havet, som kommer till undsättning. Havet, som präglar levnadsvillkor och människosyn. Vi badar, leker och förundras över havets storslagenhet; vi använder dess resurser, ibland i harmoni, ibland i konflikt. På stranden vilar vi, påverkade av havet, och det påverkas av oss.

I sina verk utforskar Lena Ignestam denna komplexa relation, med tekniker som akvarell och popup-böcker. Hon fångar vardagens detaljer, samtidens stora frågor och kollektiva berättelser genom sina utvikbara böcker som förenar animation och papperskonst. Hennes konstnärliga vision är att sammanfläta teknik och traditionell bokkonst för att skapa mångbottnade berättelser om vår samtid kopplad till historien.

Utställningen bjuder in till en poetisk resa genom teman som tid, arv och människans förhållande till havet – en undersökning av hur havet och vi ständigt förändras tillsammans.

Lena Ignestam är utbildad på Det Konglige Danske Kunstakademi i Köpenhamn och är bördig från Bjuv. Hon arbetar med olika material och tekniker – från papper som formas till rörliga skulpturer, storskaliga akvareller, textilier, skulpturer i brons och marmor, till konst som tar plats i samhället. Format och material väljer hon utifrån platsen eller berättelsen som inspirerar mig. 2024 tilldelades hon Bjuvs kommuns kulturpris.

Öppettider Måndag: 10.00 - 19.00. Tisdag: 10.00 - 19.00. Onsdag: 10.00 - 19.00. Torsdag: 10.00 - 19.00. Fredag: 10.00 - 17.00. Lördag: 10.00 - 14.00.

Adress och kontaktuppgifter

Adress: Stadshusgalleriet, Humlegången 6, 312 80 Laholm

Kontaktuppgifter: 0430-153 89

Publicerad: | Senast uppdaterad: